Haber

TÜİK tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Kalkınma Göstergeleri Web Portalı” açıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sürdürülebilir kalkınma göstergelerinin daha aktif, görsel olarak güçlü ve kullanıcı odaklı internet tabanlı bir platformda yayınlanması amacıyla hazırlanan “Sürdürülebilir Kalkınma Göstergeleri Web Portalı” hizmete açıldı.

Söz konusu göstergelere ilişkin TÜİK haber bülteni artık yayınlanmayacak, hazırlanan internet sitesi üzerinden veriler takip edilecek.

25 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi”, tüm dünyada insanların refah içinde yaşaması için izlenecek hedefleri içeren, 2016-2030 dönemini kapsayan bir eylem planıydı. ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli araçlar. olarak kabul edildi

Türkiye için 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi, 169 hedef ve 248 tekrarlı (232 tekil) göstergeye dayalı bu eylem verileri TÜİK’in yeni portalı üzerinden takip edilebilmektedir.

“Yoksulluğa son”, “Sağlıklı ve kaliteli yaşam”, “Cinsiyet eşitliği”, “Erişilebilir ve temiz enerji”, “Eşitsizliklerin azaltılması”, “Barış, adalet ve güçlü kurumlar”, “Su altında yaşam”, “Sanayi, İnovasyon ve Sürdürülebilirlik” kalkınma hedefleri “altyapı” başlığı altında toplam 17 başlık altında yer almakta ve konuşma konusu altında kategorize edilen pek çok veri kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Portala “http://sdg.tuik.gov.tr” internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu